Rotary este o asociație mondială compusă din oameni de afaceri și profesioniști, fără restricții de gen, asociație ce oferă servicii umanitare, încurajează respectul față de celălalt, promovează principii etice de un înalt standard în exercitarea fiecărei misiuni și se angajează să construiască o lume a prieteniei și a păcii.

Baza organizației Rotary este formată din cluburi. Membrii cluburilor sunt profesioniști care cred în cele mai autentice valori umane, dar, care, mai presus de toate, doresc să își pună experiența profesională și umană, la dispoziția comunității prin acțiuni și proiecte de voluntariat.

Voluntariatul și prietenia – sau cel puțin referința sa ideală – reprezintă pilonii și rațiunea de a fi Rotarian. Sunt valori care se susțin reciproc, care se hrănesc reciproc, tocmai pentru că prietenia se construiește cu dorința de conviețuire bună și generoasă, iar voluntariatul reprezintă întruchiparea cu care se poate exprima responsabilitatea socială.

Ariile de interes:

-Pacea și prevenirea conflictelor/rezoluții

-Prevenirea bolilor și tratarea lor

– Apa și Sănătatea

-Sănătatea maternă și a noilor născuți

-Educația și Alfabetizarea

-Dezvoltarea economică și comunitară