Marți, 18 iulie 2023, în cadrul ședinței săptămânale, membrii Clubului Rotary Arad Cetate au avut un invitat special, în persoana profesorului Gabriel Iazbinsky, vicepreședinte al Academiei de Baschet Arad.

Având o vastă experiență pedagogică în domeniul sportului, prof. Gabriel Iazbinsky a prezentat membrilor Clubului Rotary Arad Cetate interesante aspecte privind tradiția baschetului arădean, beneficiile pentru dezvoltarea armonioasă a copiilor și tinerilor, precum și evoluția acestui sport în orașul de pe Mureș.

S-au discutat și s-au pus bazele unei relații de colaborare, identificându-se acțiuni și proiecte privind sportul la nivel de performanță sportivă, prin care Clubul Rotary Arad Cetate se va implica în viitorul baschetului feminin arădean.

Tot în cadrul ședinței noastre a fost prezentă Președinta Rotaract Arad Cetate, Ioana Secoșan, care a prezentat proiectele viitoare, cum ar fi: „Board Games”, „Condu prudent, alege viața”, „Quizz Night”, „O cană de fericire”.