Contribuiți la acțiunile noastre caritabile!

Conform prevederilor Codului Fiscal, contribuabilii pot să redirecționeze în fiecare an 2% din impozitul anual către o organizație non-guvernamentală.

Până în data de 25 mai 2017 ne puteți susține acțiunile caritabile, direcționând 2% din impozitul dumneavoastră pe anul 2016 către Asociația „Club Rotary Arad Cetate”.

Redirecționarea este un drept al persoanelor fizice de a decide ce se întâmplă cu 2% din impozitului anual plătit în anul anterior. Nu este o donație propriu-zisă, întrucât este vorba de bani plătiți deja de dumneavoastră la bugetul Statului Român, ci doar o solicitare ca aceștia să fie folosiți pentru sprijinirea unei asociații non-profit. Este vorba de o sumă care, pentru un angajat cu un salariu mediu, se afla undeva în jurul valorii de 50 de lei.

Întrebări frecvente

1. Nu știu ce formular trebuie să completez.
Dacă ați avut venituri exclusiv din salariu, descarcă și completează declarația de mai jos:

Declarația 230 Rotary 2016

2. În ce categorii de venituri trebuie să mă încadrez ca să pot direcționa 2%?
Trebuie să fi avut în anul anterior venituri impozabile realizate în România: salarii, drepturi de proprietate intelectuală, chirii, dividende etc. NU poți direcționa 2% dacă ești pensionar (cu pensie neimpozabilă) sau dacă ai fost în concediu de îngrijire a copilului.

3. Unde găsesc adresa administrației finanțelor publice unde trebuie să depun formularul?
Adresele sediilor teritoriale ale Administraţiilor Finanţelor Publice: clic aici – sau întreabă-ne pe noi!

4. Trebuie să depun declarațiile personal?
Nu. Le puteți trimite prin poștă cu confirmare de primire, sau ni le puteți trimite nouă prin poștă. Le vom depune noi la ANAF.

5. Trebuie să calculez eu cât înseamnă 2% și să scriu în declarație?
Nu. Suma va fi calculată și virată de organul fiscal. Deci, nu scrieți nimic în câmpul respectiv.

6. Care este data limită pentru depunerea declarațiilor?
Termenul limită pentru depunerea/înregistrarea declarațiilor este 25 mai.

7. Trebuie să atașez formularului și copia fisei fiscale?
Nu mai este obligatorie atașarea fișei fiscale primite de la angajator pentru formularul 230.

8. Îmi puteți confirma că ați primit banii de la mine?
Nu, din păcate. Conform legii, beneficiarii sumelor obținute prin redirecționarea a 2% din impozitul pe venit nu pot obține informații cu privire la identitatea persoanei care face redirecționarea. Noi primim banii până la 31 decembrie ale fiecărui an, din trezoreriile statului, fără alte mențiuni. Dacă totuși doriți să ne notificați că ați depus formularele, vă rugăm să o faceți. Ne-am bucura să vă cunoaștem identitatea.