Principiul de bază al rotarienilor din toată lumea este motto-ul „A servi mai presus de sine – Service above self”.

Contactați un Rotarian pentru a afla ce înseamnă și ce impact poate avea Rotary asupra dumneavoastră și a comunității în care trăiți. Puteți afla mai multe despre Rotary International, vizitând www.rotary.org.

Ca membru al unui club Rotary local, aveți șansa de a vă implica mai mult în comunitate, oferind ajutor și în alte părți ale lumii, prin oportunitățile pe care clubul Rotary Arad Cetate și Rotary International le oferă.
A fi Rotarian înseamnă implicare, devotament, spirit civic, alături de oameni dragi sufletului.
Rotarienii participă la întâlniri săptămânale și organizează proiecte și acțiuni în folosul comunității.
Rotary Arad Cetate se implică în proiecte internaționale, derulează campanii și organizează strângeri de fonduri pentru cauze importante.