Sub toate formele sale, violența în școală reprezintă o încălcare a drepturilor copiilor la educație, sănătate și bunăstare. Deși cuvântul „bullying” nu are o traducere exactă în limba română, poate fi asociat cu termenii de hărțuire, intimidare, terorizare, brutalizare, fiind o formă specifică de agresiune, cu caracter repetitiv, sistematic, îndreptat împotriva unei persoane care are dificultăți în a se apăra, în scopul demoralizării acesteia, a diminuării stimei de sine și a minimalizării rolului în grupul social.
Promovând importanța preocupării constante pentru educația și protecția copilului, Asociația Rotary Arad Cetate este partener și sprijină în mod permanent programele educaționale anti-bullying. Astfel, felicităm toți participanții care au luat parte la cea de-a VI-a ediție a simpozionului regional de educație civică pentru elevi „Bullyingul și libertatea de exprimare a elevilor”, desfășurat în perioada 31 martie-01 aprilie 2023, proiect inițiat și organizat de Inspectoratul Școlar Județean Arad, în parteneriat cu Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Universitatea „Aurel Vlaicu” Arad, Palatul Copiilor Arad și Asociația Rotary Arad Cetate.
Felicitări tuturor celor implicați!