Sâmbătă, 1 octombrie 2022, arădenii au fost invitați la „Promenada inimilor”, o acțiune desfășurată pe Malul Mureșului și care a marcat Ziua Mondială a Inimii, prin amenajarea unui traseu accesibil ce își propune să încurajeze atât pe cei mici, cât și adulții, să facă mișcare, ca mijloc de prevenție al bolilor cardiovasculare.

Club Rotary Arad Cetate, Club Rotary Arad, având ca invitați Clubul Lions Arad, în parteneriat cu Primăria Municipiului Arad, recomandă această inițiativă colaborativă a Fundației Române a Inimii şi a Societății Române de Cardiologie, implementată cu succes în numeroase țări europene, pentru conștientizarea și importanța mișcării fizice ca factor decisiv pentru o dezvoltare și viață armonioasă.

Când viața de zi cu zi este prea haotică, obositoare și stresantă, oprește-te o clipă și ieși la o plimbare, privește cerul, admiră copacii și florile, fă câteva exerciții fizice și bucură-te de liniștea naturii. Cu siguranță, inima și sufletul tău îți vor mulțumi!