Horinca maramureșeană reprezintă, fără îndoială, una din cele mai apreciate și râvnite băuturi spirtoase românești, cu o tradiție locală de sute de ani – fiind menționată în unele documente istorice încă din secolele XIII-XIV.
Pentru a promova cea mai cunoscută băutură specifică Maramureșului, Rotary Club Baia Mare 2005, cu susținerea Consiliului Județean Maramureș, a organizat în perioada 16-18 septembrie 2022, a doua ediție a proiectului „Drumul Horincii”, organizatorii pregătind un program complex ce a inclus un seminar de prezentare a diferențelor dintre horincă, pălincă și țuică, ce i-a impresionat pe invitații dornici să cunoască tot acest proces de realizare a horincii și detaliile care fac această băutură atât de specială. De asemenea, în cadrul ediției din acest este realizată o hartă cu horinciile din Maramureș.
Prezenți la acest eveniment, d-na Lidia Begher și d-nul Dorin Begher, membrii ai Clubului Rotary Arad Cetate au trăit clipe de suflet, apreciind tradițiile unice maramureșene, folclorul și voia bună.