Pentru a veni în sprijinul copiilor refugiați și a familiilor lor în aceste momente grele ale vieții, trei cluburi arădene, Rotary Arad Cetate, Rotary Arad, Rotary Curtici, în colaborare cu Asociația non-guvernamentală Aradul Civic, au organizat și implementat proiectul „Vacanță pentru copiii ucraineni”. Timp de două luni, august-septembrie 2022, cei mici, dar și cei mari, au uitat de durerea războiului și s-au bucurat de clipe de neuitat petrecute la iarbă verde, de căldură soarelui, de apa din bazinele Ștrandului Neptun Arad și de jocurile copilăriei.
Deoarece fiecare copil are dreptul să crească și să se dezvolte într-un mediu sigur, având accesul continuu la învățare, protecție socială, asistență medicală și alte servicii esențiale, proiectul „Vacanță pentru copiii ucraineni” s-a finalizat prin oferirea de ghiozdane și rechizite școlare utile în anul școlar ce a început.